С форума Sustained Reaction.

In her book, Amy Wallace writes, speaking of Carlos:
"At one meal he drew an exquisite watch from his pocket, circa 1940. he passed it around, saying it had belonged to don Juan."

Journey to Ixtlan:
"We gathered some sticks and proceeded to build the hunting contraptions. I had mine almost finished, and was excitedly wondering
whether or not it would work, when suddenly don Juan stopped and looked at his left wrist as if he were checking a watch which he had never had."

Here Carlos makes a point of saying Juan "HAD NEVER HAD" a watch. Ixtlan was published in 1972, only a year before Juan supposedly 'left the world', and at this time Carlos is still saying Juan "HAD NEVER HAD" a watch. Yet in the 90's Carlos claims Juan gave him a watch? Hmm.

In Ixtlan and other later books Carlos even claims don Juan made fun of him repeatedly for looking at his watch (Genaro too):
"He examined his imaginary watch, and then looked at me and winked.
"It's five o'clock," he said with an air of someone revealing a secret."

Another quote from Ixtlan:
"I did not know the time. I had forgotten to wind my watch. I asked don Juan if he could tell the time of the day, and he had such an attack of laughter that he rolled off the slab into the bushes."

One more:
"I wanted to look at my watch, but he prevented me by putting his hand over my wrist. He very gently turned me around to face the east, and said that there was no need for my confounded timepiece; that we were on magical time..."

There are plenty of similar examples, and there are many, many times throughout the books when Carlos looks at his own watch, but not a SINGLE time when Juan looks at a watch, and not a single time when Carlos mentions any watch connected with him. And yet ... at lunch with Amy Carlos casually claims he has a watch that "had belonged to don Juan". I suppose it's remotely possible, but it seems contradictory and highly unlikely. Even if Juan had some old watch, why would he choose to give THAT to Carlos, when he constantly wanted Carlos to STOP paying attention to his watch. It seems like the last thing Juan would give Carlos was a watch. Just one more thing that doesn't add up. I think the guy was just lying his ass off all the damn time. One more quote, from the final book Carlos ever wrote about 'don Juan' - 'the Active Side of Storytelling':

"He took me by the hand, and led me to the back of his house where he dunked me in a huge tub of water, fully clothed- shoes, watch, everything. 'My watch, my watch!' I screamed. Don Juan twisted with laughter. 'You shouldn't wear a watch when you come to see me,' he said."

МАШИННЫЙ ПЕРЕВОД:

В своей книге Эми Уоллес пишет, говоря о Карлосе:
- Во время одной из трапез он достал из кармана изящные часы, примерно 1940 года. он передал ее по кругу, сказав, что она принадлежала дону Хуану."

Путешествие в Икстлан:
- Мы собрали несколько палок и приступили к постройке охотничьих приспособлений. Я почти закончил свой и взволнованно размышлял
, сработает ли он, когда вдруг дон Хуан остановился и посмотрел на свое левое запястье, как будто проверял часы, которых у него никогда не было."

Здесь Карлос подчеркивает, что у Хуана" никогда не было " часов. Икстлан был опубликован в 1972 году, всего за год до того, как Хуан якобы "покинул мир", и в это время Карлос все еще говорит, что у Хуана "никогда не было" часов. И все же в 90-х Карлос утверждает, что Хуан подарил ему часы? Хмм.

В Икстлане и других более поздних книгах Карлос даже утверждает, что дон Хуан неоднократно высмеивал его за то, что он смотрел на часы (Хенаро тоже):
- Он посмотрел на свои воображаемые часы, потом посмотрел на меня и подмигнул.
-Уже пять часов, - сказал он с видом человека, раскрывающего тайну."

Еще одна цитата из Икстлана:
-Я не знал, Который час. Я забыл завести часы. Я спросил дона Хуана, может ли он сказать время дня, и у него был такой приступ смеха, что он скатился с плиты в кусты."

Ещё один:
- Я хотела посмотреть на часы, но он остановил меня, положив руку мне на запястье. Он очень мягко повернул меня лицом к востоку и сказал, что нет никакой необходимости в моих проклятых часах, что мы живем по волшебному времени..."

Есть много подобных примеров, и в книгах много, много раз Карлос смотрит на свои часы, но ни разу Хуан не смотрит на часы, и ни разу Карлос не упоминает о каких-либо часах, связанных с ним. И все же ... за обедом с Эми Карлос небрежно заявляет, что у него есть часы, которые "принадлежали дону Хуану". Я предполагаю, что это отдаленно возможно, но это кажется противоречивым и крайне маловероятным. Даже если у Хуана были какие-то старые часы, почему он решил отдать их Карлосу, когда он постоянно хотел, чтобы Карлос перестал обращать внимание на его часы. Похоже, последнее, что Хуан дал бы Карлосу, - это часы. Просто еще одна вещь, которая не складывается. Я думаю, что парень просто врет все это чертово время. Еще одна цитата из последней книги Карлоса о "Дон Жуане" - "активная сторона повествования".:

- Он взял меня за руку и повел в заднюю часть своего дома, где окунул в огромную ванну с водой, полностью одетого - туфли, часы, все. - Мои часы, мои часы! - закричал я. Дон Хуан скривился от смеха. -Ты не должна носить часы, когда приходишь ко мне, - сказал он."